Gamer Kislexikon:
FPS jelentése: A First Person Shooter, azaz a belső nézetű lövöldözős játék a videojátékok egy olyan műfaja, ahol a játékos belső nézetből, a főhős szemén keresztül látja az eseményeket. A legtöbb lövöldözős játékhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, az akciójátékok egy alfajának tekinthető. A műfaj eredete a Maze War című, 1973-ban készült játékig vezethető vissza, amelynek belső nézetes megjelenítése később a számtógépes szerepjátékok esetén vált népszerűvé. 1974 márciusában jelent meg a Spasim, ami már egy többjátékos lehetőségekre építő, űrben játszódó lövöldözős program volt. A műfaj az 1992-ben megjelent Wolfeinstein 3D című játékkal kezdett kiforrottá válni, valamint a később megjelenő FPS-ek alapjául is szolgált. Ilyen például a műfajt széles körben ismertté és népszerűvé tevő Doom is, ami az egyik legnagyobb hatású játék volt a műfajt történetében. Az 1998-ban megjelent Half-Life pedig a korábbi belső nézetes lövöldözős játékokkal szemben a történeti rész fontosságára is hangsúlyt helyezett. Az 1997-es GoldenEye 007 pedig mérföldkőnek számított a videójáték-konzolokon játszható first-person shooterek szempontjából. Később a Halo sorozat ért el kiemelkedő kritikai- és közönségsikereket, mint konzolos belső nézetű lövöldözős játék. A 21. századra a first-person shooter az egyik legnépszerűbb videojáték műfajjá vált.
TPS jelentése: A Third Person Shooter az akciójátékok olyan típusa, ahol a játékos által irányított szereplőt/főhőst külső nézetből látjuk. A külső nézet legtöbbször azért kerül a játékba, mert a figurának közelharcot kell alkalmaznia az ellenségek ellen és belső nézetben könnyen átláthatatlanná válik a játékos számára. Jó példa erre a Jedi Knight-sorozat, amelyben a Jedi Knight 2: Jedi Outcast című rész még belső nézetet is használt a fénykard párbajoknál, míg a következő részben már csak külső nézetben kardozhatott a játékos. A külső nézet olyan akciójátékokban is hasznos, ahol fontos átlátni a pálya felépítését. Ez az oldalnézetes, régi játékok remake-jeinél a leggyakoribb. A TPS-ekben megjelenő pályák gyakran szakadékokkal és akadályokkal teliek, amelyeken a játékosnak át kell jutnia és sokszor logikai feladatok részei. Egyes TPS-ek több logikai feladatot tartalmaznak vagy felvehető tárgyakat kell használni, ezeket akció-kalandjátéknak nevezik.
RPG jelentése: A Role Playing Game (jelentése szerepjáték); egy olyan társasjáték, amelyben a játékosok verbális úton alakítanak egy közösen elképzelt fantáziavilágot, ahol a játék menete sokban emlékeztet egy közösen kitalált könyv vagy film cselekményére. A játékosok ennek az elképzelt világnak egy-egy kitalált szereplőjét, a karaktereket személyesítik meg. A történet alapötletét a mesélő határozza meg, aki a szabályok alapján a játékosok nézeteltéréseit is elbírálja. A mesélő nem egy karakterrel rendelkezik, hanem a játékot és a mellékszereplőket mozgatja és a karakterek számára motivációt, bonyodalmat biztosít. Ezt a játékosok a karakterek ismereteit felhasználva igyekeznek megoldani.A karakterekkel történő azonosulásnak a különböző szerepjáték típusokban különböző korlátai vannak. A legelterjedtebb, asztali játékban a játékosok nem teljesen imitálják a karaktereik tetteit, csak szóban közlik, illetve jelzik azokat. A karakter szavait szokás egyes szám első személyben előadni, ilyenkor megengedett a gesztikulálás és mindenféle, a játékot segítő metakommunikáció.
RTS jelentése: A Real Time Strategy (jelentése Valós idejű stratégiai játék),a stratégiai videojátékok egy műfaja. A valós idejűség azt jelenti, hogy a játékmenet folyamatos, az összes játékos bármikor adhat ki parancsokat, amelyek végrehajtása azonnal el is kezdődik (szemben a körökre osztott játékokkal, mint pl. a sakk vagy a Heroes of Might and Magic, melyekben amikor az egyik játékos lép, addig a többi várakozik, nem tud semmit csinálni). Az átlagos esetekben a fő feladatok egy játéktérképen lévő erőforrások összegyűjtése, bázisok vagy épületek építése, technológia fejlesztése és az épületekben gyártható egységek (munkások, harcosok, járművek stb.) irányítása, az elérendő cél, hogy a játékosok vagy a belőlük alakult csapatok egymást vagy a számítógépet legyőzzék harcban, illetve különböző, katonai tevékenységet igénylő feladatokat hajtsanak végre.
MMO(RPG) jelentése: A Massively Multiplayer Online Role-Playing Game – nagyon sok szereplős online szerepjáték, amit interneten, online játszható szerepjáték. A nagyon sok szereplős online szerepjáték a számítógépes játékok azon műfaja, ahol nagyszámú játékos képes egymással kapcsolatot teremteni egy virtuális világban. Manapság már igen elterjedt játékforma. Az elnevezés arra utal, hogy sok ezer, millió ember játszik egyszerre. Képességeket (skilleket) fejlesztenek, szörnyek ellen harcolnak egyedül, vagy többen, kereskednek, társalognak. A lehetőségek tárháza végtelen, de játékonként eltérő lehet. A MMORPG kifejezést Richard Garriott eszelte ki, az Ultima Online alkotója, a játéké, mely 1997-ben népszerűsíteni kezdte e műfajt. Mint minden RPG-ben, a játékosok felveszik egy kitalált karakter szerepét (leggyakrabban egy fantáziavilág keretein belül),és ezen karakter cselekvéseinek zömét irányíthatják. A MMORPG-t megkülönböztetjük az egyjátékos, illetve a kisebb többjátékos számítógépes szerepjátékoktól: elsősorban a játékosok száma alapján, másrészt a MMORPG állandóan létező világa miatt, amit általában a készítő cég tart fenn, és ami akkor is létezik, ill. fejlődik, ha a játékos épp nem vesz részt benne.
Gameplayek, Trailerek
Érdekességek
Xbox One Laptop (Xbook One)
Nem kellett sokat várni, hogy egy modder hordozhatóvá tegyen egy Xbox One-t, de persze az efféle luxusnak is megvan az ára.
Miután megjelent az Xbox One, neki is látott a munkának, és elkészítette a hordozható változatot, stílusosan Xbook One néven. A „laptopba" egy 22 hüvelykes Vizio 1080p-s LED monitor van szerelve, az elején található a lemezmeghajtó, a többi komponenst pedig 3D-s nyomtatóval készítette el. Aki szeretne egy ilyet, annak először le kell tennie egy 750 dolláros, vissza nem téríthető foglalót, és még ha saját konzolból is csináltatjuk, akkor is 1100 dollárt kell kifizetni a munkavégzésért, de ebben már legalább a szállítási költség is benne van. Ha nem küldünk konzolt, és azt is szeretnénk, hogy az Xbook One-ra HDMI kimenet kerüljön, az ár 1500 dollárra ugrik fel, ami nagyjából 365 ezer forintnak felel meg. Még így is olcsóbb, mint egy arany XboxOne, de azért mélyen a zsebbe kell nyúlni.
Egy hosszú hét után
A hosszú hétnek legyen vége, kontrollert a kézbe,
Headsetet a fejekre, s lemezt be a gépekbe.
Mikor a gatling felhörög, s a rumble mennydörög,
Benyomva a ravaszt, a killek száma felpörög...
Kívánok hát jó játékot kedves Gamer olvasó,
Jöhet Zelda, a zombik és a robbanó tankhajó.
S ha feljő a hajnal, és gyűlik az achievment,
Álomra hajthatod te is harcos lelkedet.
Gamer Himnusz:
Isten, áldd meg a gamer-t,
jó konzollal, PC-vel.
Nyújts feléje égő kardot,
ha küzd főellenséggel;
Gamer, akit még nem tép,
hozz reá jó game-eket,
Megbüntette már e nép,
a multis ellenfeleket!
Hőseinket felhozád,
Injustice szent CD-jére,
Általuk nyertünk trófeát,
accountunk történelmébe.
S merre zúgnak habjai
Turok-nak, Doom-nak,
retro gamek magzatjai
felvirágozának.
Értünk a CoD pályáin,
élő user-t lengettél,
Adtál az ellenségnek fegyvereket,
Mivel a fejemet szétlőtték.
Generációnkat gyakran lecseréléd,
vad, dögös grafikára,
S nyögte anyánk bús kérelmét:
-A játszást hagyd már abba!
Hajh, de Kratos miatt,
gyúlt a joy-unk a kezünkben,
Zeus villámai,
dörögtek a fellegekben.
Majd Lara Croft égő nyilát,
zúgattad felettünk,
most törjük a VITA-t,
hogy nyakunkra vettük.
Hányszor lett meg az összes coin,
Mario game-ében,
de vett DLC-ék halmain,
maradt a kiadók zsebében!
Hányszor támadt fel,
gépházam reggelre,
S most már tíz magos proci kell,
a legújabb game-ekre!
Nyúlt az áldozat felé,
zsinórral karjaiban,
szerte nézett s átszelé
torkát a házában.
Bérért vág és ködbe száll,
bú s kétség nincs mellette,
vérözön lábainál,
ezt a 47-es tette.
Vár állott, most kőhalom,
karok és fejek röpkedtek,
Halálhörgés, siralom,
ezek a Dante féle tettek.
S ah, szabadság nem virul,
a csőjátékok menetéből,
Kínzó zártság könnye hull,
gamerek hű szemébôl!
Szánd meg Isten a gamert,
kinek pénzből van hiánya,
Nyújts feléje torrentet,
végeztess kínjának.
Gamer, akit még nem tép,
hozz reá jó game-eket,
Megbüntette már e nép
a multis ellenfeleket!